Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Rodzaje grzejników elektrycznych

0
Jaki grzejnik elektryczny zużywa najmniej prądu? Rodzaje grzejników elektrycznych

Który grzejnik elektryczny pobiera najmniej prądu?

Nie da się ukryć, że grzejniki elektryczne przez większość użytkowników postrzegane są jako “prądożerne”. Jest to spostrzeżenie, które nie mija się z prawdą, jednak jest kilka czynników, które mają znaczący wpływ na ilość pobieranej przez urządzenie energii. Warto zaznaczyć, że duże znaczenie ma tutaj rodzaj i sposób działania grzejnika, ponieważ na rynku występuje wiele typów grzejników elektrycznych, które mocno różnią się między sobą:

 

  • grzejniki olejowe – grzejniki przenośne bardzo popularne w polskich domach. Występują w metalowej obudowie, przypominającej nieco żebra kaloryfera. Ze względu na to, że metalowy grzejnik wypełniony jest olejem, całość ma dosyć sporą wagę, dlatego też producenci najczęściej dodają kółeczka oraz uchwyt, które pomagają w przenoszeniu, lub przesuwaniu grzejnika w odpowiednie miejsce. Podobnie jak ma to miejsce podczas gotowania, raz nagrzany olej bardzo długo trzyma temperaturę nawet po odłączeniu go od źródła prądu.
  • termowentylatory – potocznie zwane farelkami. Termowentylatory wymuszają ruch powietrza poprzez wbudowany wentylator, co pozytywnie wpływa na prędkość ogrzewania pomieszczenia. Są to małe i przystępne cenowo urządzenia, jednak nie są polecane do ogrzewania pomieszczeń na co dzień, jedynie w celu dogrzania np. łazienki przed kąpielą.
  • konwektory – grzejniki elektryczne konwektorowe jak sama nazwa wskazuje, działają na zasadzie konwekcji. Zimne powietrze jest wsysane do środka urządzenia, ogrzewane za pomocą grzałki i wypuszczane z powrotem. Proces ten wygląda prawie tak samo jak w przypadku termowentylatora, jednak na trochę większą skalę. Po wyłączeniu grzejnika proces jest przerywany, a co za tym idzie, pomieszczenie szybko się wychładza.

Który grzejnik elektryczny wybrać?

Jeśli poszukujesz grzejnika, który pobierze stosunkowo mało energii elektrycznej, dając w zamian dużo, długo utrzymującego się ciepła, warto zdecydować się na zakup grzejnika olejowego. Największe zużycie prądu w przypadku tego urządzenia następuje zaraz po włączeniu, jednak gdy osiągnie ono pożądaną temperaturę, można całkowicie pozbawić je dostępu do gniazdka, ponieważ ciepło będzie utrzymywało się jeszcze przez kilka godzin. Jeśli zależy nam na szybkim ogrzaniu pomieszczenia tylko na chwilę, pozostałe sposoby nadadzą się do tego znakomicie, jednak należy pamiętać o tym, że im dłużej są stosowane, tym więcej energii zużyją.   

Jak dogrzać mieszkanie w bloku? Bezpieczne sposoby na ogrzanie mieszkania

W okresie przejściowym między ciepłymi wieczorami a początkiem sezonu grzewczego zdarzają się momenty, gdy jest zimno, a my chcemy szybko dogrzać mieszkanie. Pierwszym wyborem często jest mały termowentylator, który szybko ogrzeje małą przestrzeń, jednak nie nadaje się do nagrzania dużych pomieszczeń. Nieco większy grzejnik elektryczny konwektorowy pozwoli na ogrzanie całego pokoju, jednak tak samo jak w przypadku termowentylatora jest to rozwiązanie chwilowe, które pobierając dużo energii daje ciepło jedynie gdy jest włączone. Stary poczciwy olejus, czyli grzejnik olejowy z powodzeniem zastąpi kaloryfer, gdy ten jeszcze nie grzeje. Chociaż urządzenie to nagrzewa się dosyć długo, to po osiągnięciu wyznaczonej temperatury bardzo długo oddaje zgromadzone ciepło bez pobierania dodatkowej energii.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium